Faza 1 – Faza zgięcia (flexion momentum).
Tułów ustawia się w wyproście a następnie przemieszcza w przód. Ruch odbywa się głównie w stawach biodrowych (zgięcie) i jest kontrolowany przez ekscentryczną pracę prostowników.
Faza 2 – Faza transferu (momentum transferum).
Pośladki odrywają się od siedziska. Ciało musi skoordynować ruch środka ciężkości do przodu i w górę. Płaszczyzna podparcia zamienia się na mniejszą. Ruch zachodzi głównie w stawach skokowych i wymagana jest ich pełna mobilność.
Faza 3 – Faza wyprostu (extension).
Dominuje ruch środka ciężkości do góry. Ciało podąża do przyjęcia pozycji wyprostowanej. Aktywacja prostowników kończyn dolnych odgrywa kluczową rolę. Faza kończy się wyprostem w stawach biodrowych.
Faza 4 – Faza stabilizacji (stabilization).
Faza w której ciało przyjęło pozycję wyprostowaną oraz ją w pełni kontroluje. Ruch związany z planowanym zadaniem zakończył się.
Bibliografia:
- Schenkman M, Berger RA, Riley PO, Mann RW, Hodge WA. Whole-body movements during rising to standing from sitting. Physical Therapy.1990;70(10):638-648.
- Shumway-Cook A, Woollacott MH. Motor Control. Translating Research Into Clinical Practice. Fifth Edition. Wolters Kluwer. 2017.