Kategorie
Blog

TłumaczymyBobath – fazy wstawania

Faza 1 – Faza zgięcia (flexion momentum).

Tułów ustawia się w wyproście a następnie przemieszcza w przód. Ruch odbywa się głównie w stawach biodrowych (zgięcie) i jest kontrolowany przez ekscentryczną pracę prostowników.

Faza 1 wstawania – faza zgięcia.

Faza 2 – Faza transferu (momentum transferum).

Pośladki odrywają się od siedziska. Ciało musi skoordynować ruch środka ciężkości do przodu i w górę. Płaszczyzna podparcia zamienia się na mniejszą. Ruch zachodzi głównie w stawach skokowych i wymagana jest ich pełna mobilność.

Faza 2 wstawania – faza transferu.

Faza 3 – Faza wyprostu (extension).

Dominuje ruch środka ciężkości do góry. Ciało podąża do przyjęcia pozycji wyprostowanej. Aktywacja prostowników kończyn dolnych odgrywa kluczową rolę. Faza kończy się wyprostem w stawach biodrowych.

Faza 3 wstawania – faza wyprostu.

Faza 4 – Faza stabilizacji (stabilization).

Faza w której ciało przyjęło pozycję wyprostowaną oraz ją w pełni kontroluje. Ruch związany z planowanym zadaniem zakończył się.

Faza 4 wstawania – faza stabilizacji.

Bibliografia:

  1. Schenkman M, Berger RA, Riley PO, Mann RW, Hodge WA. Whole-body movements during rising to standing from sitting. Physical Therapy.1990;70(10):638-648.
  2. Shumway-Cook A, Woollacott MH. Motor Control. Translating Research Into Clinical Practice. Fifth Edition. Wolters Kluwer. 2017.
Infografika – Fazy Wstawania